ERJ-1TYJ911U by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-1TYJ911U
Panasonic
Res Thick Film 2512 910 Ohm 5% 1W ±200ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC ERJ-1TYJ911U is a reliable thick film resistor designed for automotive applications. It features a resistance of 910 Ohms with a tolerance of 5% and a power rating of 1W. This surface-mount device is housed in a 2512 package size and has a temperature coefficient of ±200ppm/°C. Ideal for use in automotive electronics, this resistor is offered in tape and reel packaging for convenient placement on SMD pads. Trust in PANASONIC's high-quality components for your automotive circuitry needs.
Search Keywords: ERJ1TYJ911U
Part No:
ERJ-1TYJ911U
Resistance Value:
910 Ohm
Power Rating:
1 W
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C