ERJ-2RKF49R9X by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-2RKF49R9X
Panasonic
Res Thick Film 0402 49.9 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC ERJ-2RKF49R9X is a reliable and high-quality thick film resistor designed for automotive applications. This 0402 SMD resistor has a resistance of 49.9 Ohms with a tolerance of 1% and power rating of 0.1W (1/10W). It offers a temperature coefficient of ±100ppm/°C, ensuring consistent performance in varying environmental conditions. This resistor is supplied in tape and reel packaging for convenient assembly and is ideal for use in automotive electronic systems.
Search Keywords: ERJ2RKF49R9X
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERJ-2RKF49R9X
COO:
CN
ECCN:
EAR99
10000
Package Type:
Reel
Resistance Value:
49.9 Ohm
Power Rating:
0.1 (1/10) W
Tolerance:
1 %
Case Size:
0402
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C