ERJ-6ENF1000V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-6ENF1000V
Panasonic
Res Thick Film 0805 100 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-6ENF1000V is a surface mount resistor that belongs to the thick film type, specifically designed to meet automotive industry requirements. It has an 0805 package size and a resistance value of 100 Ohm with a tolerance of 1%. This resistor is capable of handling power up to 0.125W (1/8W) and exhibits a temperature coefficient of ±100ppm/°C. The component is conveniently provided on tape and reel for easy automation and mass production. It is a reliable and high-quality resistor suitable for various automotive applications.
Search Keywords: ERJ6ENF1000V
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERJ-6ENF1000V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
Reel
Resistance Value:
100 Ohm
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Tolerance:
1 %
Case Size:
0805
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C