ERJ-6ENF4992V by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERJ-6ENF4992V
Panasonic
Res Thick Film 0805 49.9K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/°C Pad SMD Automotive T/R ...
DESCRIPTION
The PANASONIC part ERJ-6ENF4992V is a resistor designed for automotive applications. It is a thick film resistor with a resistance of 49.9K Ohm and a tolerance of 1%. The resistor has a power rating of 0.125W (1/8W) and a temperature coefficient of ±100ppm/°C. It is an SMD (Surface Mount Device) component with an 0805 package size. The resistor has pads for easy soldering and is supplied on tape and reel for automated assembly.
Search Keywords: ERJ6ENF4992V
Part No:
ERJ-6ENF4992V
Resistance Value:
49.9 KOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C