ERZ-V10D220 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ERZ-V10D220
Panasonic
Var 14VAC/18VDC 1000A 22V Radial Bulk ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic part ERZ-V10D220 is a high-performance varistor with a short description Var 14VAC/18VDC 1000A 22V Radial Bulk. This component is designed to protect electronic circuits from overvoltage events by rapidly changing resistance in response to voltage spikes. With a maximum voltage rating of 22V, this varistor is ideal for a variety of applications where reliable overvoltage protection is essential. The radial bulk packaging makes it easy to integrate into circuit boards, providing convenient and effective protection for your electronic devices. Trust Panasonic's ERZ-V10D220 varistor to safeguard your electronic equipment from damage caused by voltage surges.
Search Keywords: ERZV10D220
Supplier:
Panasonic
Part No:
ERZ-V10D220
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1000
Varistor Voltage:
22 V
Clamping Voltage:
43 V
Clamping Current:
5 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
4.7 x 14.5 x 11.5 mm
Maximum AC Voltage Rating:
14 V
Maximum DC Voltage Rating:
18 V
Maximum Surge Current:
1000 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
7.5 mm