EXB-V8V103JV by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EXB-V8V103JV
Panasonic
Res Thick Film Array 10K Ohm 5% ±200ppm/°C ISOL 8-Pin 1206(4 X 0603) Concave SMD T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC part EXB-V8V103JV is a highly reliable and compact Res Thick Film Array. It has a resistance value of 10K Ohm with a tolerance of 5%. The part is designed to have a temperature coefficient of ±200ppm/°C for accurate and stable performance. With an 8-pin 1206 package, it is soldered onto the PCB using surface mount technology (SMD). The package is in a concave shape and consists of 4 X 0603 resistors. The part is supplied in tape and reel packaging, making it suitable for automatic pick and place assembly.
Search Keywords: EXBV8V103JV
Supplier:
Panasonic
Part No:
EXB-V8V103JV
COO:
JP
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
Reel
Case Size:
1206
Circuit Designator:
ISOL
Number of Resistors:
4
Number of Terminals:
8
Power Rating:
N/A
Power Rating per Resistor:
0.063 (1/16) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±200 ppm/°C