PNF10-10R-D by panduit
Image is representational - see mfr. specs
PNF10-10R-D
Panduit
Ring Terminal, 12 – 10 AWG, #10 stud size, funnel entry, nylon insulated, bulk package. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Ring tongue design assures a secure connection in high vibration applications
  • Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength
  • UL Flammability UL 94V-2/HB, maximum insulation temperature 221°F (105°C)
  • UL and CSA rated up to 600 V per UL 486
  • ‡UL and CSA approved tooling/product combinations.Note: Wire sizes #26 – #22 AWG, are not UL Listed or CSA Certified.
Search Keywords: PNF1010RD
Supplier:
Panduit
Part No:
PNF10-10R-D
Alias/AKA:
PNF10-10R-D
COO:
MX
ECCN:
EAR99
500
  Different packaging options available.  See Alternatives
IN STOCK: 16
Ships today, if you order in
Buy all 16 in-stock or the regular minimum order quantity of 500