RV4NAYSD502A by precision electronics
Image is representational - see mfr. specs
RV4NAYSD502A
Precision Electronics
Potentiometer - 2 Watt - Linear - 5 Kohm 10% - 1/4" Dia Slotted Shaft - 7/8" Long ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PRECISION ELEC part RV4NAYSD502A is a precision potentiometer designed for applications that require accurate and reliable voltage control. With a power rating of 2 watts, this linear potentiometer has a resistance of 5 Kohm with a tolerance of 10%. Its 1/4" diameter slotted shaft measures 7/8" long, providing a sturdy and adjustable interface. Whether used in audio equipment, instrumentation, or other electronic devices, this potentiometer delivers precise and consistent performance.
Search Keywords: RV4NAYSD502A
Supplier:
Precision Electronics
Part No:
RV4NAYSD502A
Alias/AKA:
KU5021S28-D
COO:
CA
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Panel Mount11434
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Solder Lug11449
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
1011450%
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
35.84 x 28.45 x 38.0411440mm
Operating Temperature:
-65 to 125 °C