3448-8D37A by 3m interconnect solutions
Image is representational - see mfr. specs
3448-8D37A
3M Interconnect Solutions
Connector Accessories D-Sub Socket Strain Relief 37 POS Stainless Steel ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
3448-8D37A is a stainless steel strain relief designed for use with 3M 8300 Series D-Sub socket connectors. This 37-position strain relief is manufactured from stainless steel with a thickness of 0.016 inches (0.40 mm), providing durable cable management and protection. The strain relief hooks directly to the metal shell of the connector, offering improved mechanical support. It is compatible with 26 and 28 AWG solid or stranded wire and operates within a temperature range of -55°C to +105°C. This accessory is ideal for applications requiring secure cable strain relief in D-Sub connector assemblies.