73F-250-32-NL by 3m
73F-250-32-NL
3M
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 73F-250-32-NL is a crimp-type female disconnect terminal that provides a separable, reusable connection. It is designed for a wire range of 12-10 AWG and mates with a 0.250 x 0.032 inch male tab. Constructed from tin-plated brass with a durable nylon insulator, this terminal features an interlock barrel for a secure crimp. It is rated for up to 600V in building wire applications or 1000V in signs and fixtures, with a maximum operating temperature of 105°C (221°F). This UL Listed and CSA Certified component is ideal for quick-connect wiring terminations in various electrical systems.