AOCJY2-100.000MHZ-F-SW by abracon
Image is representational - see mfr. specs
AOCJY2-100.000MHZ-F-SW
Abracon
Oscillator VC-OCXO 100MHz ±0.03ppm (Stability) Sinewave 3.3V 5-Pin Thru-Hole Tray ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
ABRACON's AOCJY2-100.000MHZ-F-SW is a high-quality Voltage-Controlled Oven-Controlled Crystal Oscillator (VC-OCXO) with a frequency of 100MHz and impressive stability of ±0.03ppm. This model generates a sinewave output at 3.3V and comes in a convenient 5-pin through-hole package. Ideal for applications where precise timing is critical, this VC-OCXO is designed to meet the highest standards of accuracy and reliability. It is supplied in a tray packaging for ease of handling and storage.