PLCC-44-AT by adam tech
Image is representational - see mfr. specs
PLCC-44-AT
Adam Tech
PLCC Socket 44pos Through Hole - Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PLCC-44-AT is a 44-position PLCC (Plastic Leaded Chip Carrier) socket designed for through-hole PCB mounting. The socket features dimensions of 0.925 inches (23.50 mm) for both A and B measurements, with C and D dimensions of 0.500 inches (12.70 mm). It includes a black insulator and is rated for a maximum current of 4 Amp. The socket is suitable for applications requiring reliable IC mounting and interconnection in electronic assemblies.