AF2-1.00V125TM by aem inc.
Image is representational - see mfr. specs
AF2-1.00V125TM
AEM INC.
SMD Fuse - Fast Acting - 1.00A - Max 125VDC - 2410 - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AF2-1.00V125TM is a fast-acting surface mount fuse from the AirMatrix AF Series in 2410 size, designed for overcurrent protection in electronic circuits. It features a 1.0A current rating with a 250VAC voltage rating, a nominal cold DC resistance of 0.093O, and a nominal I²t of 0.59 A²s. The fuse body is constructed with fiberglass-reinforced epoxy and utilizes a copper or copper alloy composite fuse link with nickel and tin-plated copper terminations. Operating over a temperature range of -55°C to +125°C with de-rating, this halogen-free, RoHS compliant fuse is ideal for power supplies, consumer electronics, communication technology, and IT products where reliable overcurrent protection is required.
Search Keywords: AF2100V125TM
Supplier:
AEM INC.
Part No:
AF2-1.00V125TM
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Reel
Type:
Chip
Fuse Size:
6.1 x 2.49 x 2.16 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
1 A
Maximum AC Voltage Rating:
250 V
Maximum DC Voltage Rating:
125 V