86602CY-SL005 by alpha wire
Image is representational - see mfr. specs
86602CY-SL005
Alpha Wire
Multi-Pair Cable - 4 (2 Pair Twisted) Conductors - 24 AWG - 10/34 Conductor Strand - 300V - Slate Jacket - 30.48m (100ft)/Spool. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 86602CY-SL005 from Alpha Wire is multi-pair cable with 4 (2 pair twisted) conductors, 24 AWG wire gauge, 10/34 conductor strand and 300V voltage rating. This cable has tinned copper conductor, poly-vinyl chloride (PVC) conductor insulation, aluminum/tinned copper foil/braid shield (100%/85% coverage) and slate color poly-vinyl chloride (PVC) jacket with 0.260" (6.60mm) diameter. Operating temperature range is from +5°C to 105°C.