SRRM254700 by alps electric
Image is representational - see mfr. specs
SRRM254700
Alps Electric
The SRRM254700 is a 2-pole, 6-position, non-shorting vertical rotary switch with a 15 mm round shaft. ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
The SRRM254700 is a general-purpose rotary switch configured with 2 poles and 6 positions. It features non-shorting timing with a changeover angle of 30±3° and requires external wiring for its common terminals. This switch is rated for a maximum of 0.25A at 30V DC and has a typical rotational torque of 70±30mN·m. Designed for durability, it has an operating life of 10,000 cycles and an initial contact resistance of 20mΩ maximum. Its vertical mount design and 15 mm round shaft with groove make it applicable to a wide range of electronic devices for signal path selection.
Search Keywords: SRRM254700
Supplier:
Alps Electric
Part No:
SRRM254700
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Tray
Number of Positions:
5
Pole Throw Configuration:
DP5T
Actuator Length:
14 mm
Dimension:
31 x 24.8 x 30.7 mm
Actuator Style/Diameter:
Round Shaft/6
Mounting:
Through Hole
Body Orientation:
Straight
Terminal Type:
PC Pins
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.25@30VDC A