AZ166-2C-120A by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ166-2C-120A
American Zettler
Mini Power Relay 120VAC coil DPDT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ1662C120A
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ166-2C-120A
COO:
CN
ECCN:
EAR99
40
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
Panel Mount
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 70 °C
Coil Resistance:
4.55 KOhm