AZ2280-1C-240AF by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ2280-1C-240AF
American Zettler
40 AMP-Miniature- Power Relay -240VAC coil- SPDT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Series AZ2280 Series Current Rating 30 A Dimensions 1.980" L x 1.080" W x 1.090" H Mounting Type Socket Power Rating 8310/840 VA/W Standards UL ; CUR Termination QC Tabs Contact Form SPDT Function General Purpose Relay Type Electromechanical Relay Voltage Rating 277 VAC Voltage, Control 240 VAC ; 220/230/240 VAC