AZ2800-2C-240AE by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ2800-2C-240AE
American Zettler
30AMP - Power Relay - 240VAC coil - SPD
DESCRIPTION
40 AMP MINIATURE POWER RELAY FEATURES • DPST-NO and DPDT configuration • Meets 8mm creepage, 4kV dielectric • Epoxy sealed versions available • UL Class F (155°C) standard • UL, CUR file E44211 • VDE certificate 40023442