AZ943-1CH-12DE by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ943-1CH-12DE
American Zettler
15AMP Mini PC Board Relay 12VDC coil SPDT
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AZ943-1CH-12DE is a 15 amp miniature PC board relay with a nominal coil voltage of 12 VDC. The AZ943-1CH-12DE is fully sealed and has a SPDT contact arrangement.
Search Keywords: AZ9431CH12DE
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ943-1CH-12DE
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-40 to 90 °C
Coil Resistance:
400 Ohm