AZ951-1C-24DE
American ZettlerSub-Mini Power Relay 24VDC coil SPDT
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Sub-Mini Power Relay 24VDC coil SPDT
Search Keywords: AZ9511C24DE
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
American Zettler
Part No:
AZ951-1C-24DE
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
2000
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Dimension:
15.8 x 10.8 x 11.8 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
18.75 mA
Contact Form:
1 Form C
IN STOCK: 0
MOQ for out of Stock Qty: 500
Factory Lead-Time 8 Weeks
Qty
Unit Price
500
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
HBL3764C
LKG CONN, 50A 250VDC/600VAC, 3P4W
SD-350B-12
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 12V 27.5A 330W 9-Pin
E32L25
An Extensive Selection of Fiberoptic Cables
E3SR67
Photoelectric sensor - retroreflective - 300mm - DC - 3-wire - NPN - vertical - M12 plug-i...
Cap Motor Run, Capacitance: 10uF, Metal build, Maximum Temperature: 85°C