AZ952-1C-24DSE by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ952-1C-24DSE
American Zettler
Sub-Mini Power Relay 24VDC coil SPDT
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ9521C24DSE
Part No:
AZ952-1C-24DSE
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
1 A
Operating Temperature:
-25 to 75 °C
Dimension:
15.8 x 10.8 x 11.8 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
8.57 mA