AZ970-1C-12D by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZ970-1C-12D
American Zettler
40AMP Automotive Relay 12VDC coil SPDT
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AZ9701C12D
Part No:
AZ970-1C-12D
EAR99
1000
Package Type:
Tray
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Relay Construction:
Non-Latching
Max Contact Current:
30A
Coil Voltage:
12 VDC
Coil Current:
133.33 mA
Coil Resistance:
90 Ohm
Contact Material:
Silver Tin Oxide
Must Operate Voltage:
6.8 VDC
Must Release Voltage:
0.72 VDC
Operate Time:
5 ms
Seal:
Unsealed
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Dimension:
18.8 x 23 x 18 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C