AZEV132-1AE1BG-12D by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZEV132-1AE1BG-12D
American Zettler
Power Relay - SPST-NO (1 Form A) - 12VDC Coil Voltage - 32A Contact Current - 400VAC Max. Switching - Contact Weld Detection - PC Board Mount.
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AZEV132-1AE1BG-12D from American Zettler is PC board mount, single pole single throw SPST (1 Form A) power relay with NO contact configuration, 12VDC coil voltage, 32A contact current and 400VAC max. switching voltage. This relay has isolated NC signa