AZSR131-1AE-12D by american zettler
Image is representational - see mfr. specs
AZSR131-1AE-12D
American Zettler
Power Relay - SPST-NO (1 Form A) - 12VDC Coil Voltage - 35A Contact Current - 277VAC Max. Switching - PC Board Mount.
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AZSR131-1AE-12D from American Zettler is PC board mount, single pole single throw SPST (1 Form A) power relay with NO contact configuration, 12VDC coil voltage, 35A contact current and 277VAC max. switching voltage. This relay has 4.5 kV dielectric st