NPC-410-030A-1-S by amphenol advanced sensors/nova sensor
Image is representational - see mfr. specs
NPC-410-030A-1-S
Amphenol Advanced Sensors/Nova Sensor
Pressure Sensor - Absolute - 0 to 30 PSI - Unamplified output, uncompensated - Wheatstone bridge - 0 mV to 125 mV - 1.5 mA - -40°C to 125°C - DIP-8, ceramic - Pin (Through hole) - Barbless Port - Male 0.13" (3.23mm) tube
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION