17EHD015PAA000 by amphenol communications solutions (acs)
Image is representational - see mfr. specs
17EHD015PAA000
Amphenol Communications Solutions (ACS)
Conn High Density D-Sub PIN 15 POS 1.37mm Solder Cup ST Cable Mount 15 Terminal 1 Port ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AMPHENOL COMMERCIAL PRODUCTS part 17EHD015PAA000 is a high density D-Sub pin connector with 15 positions, featuring a solder cup for easy and secure connection. It is designed for cable mounting and comes with a single terminal port. This connector offers reliable and efficient connectivity for various applications.
Search Keywords: 17EHD015PAA000
Supplier:
Part No:
17EHD015PAA000
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
TRAY
Type:
D-Subminiature
Body Orientation:
Straight
Mounting:
Cable Mount
Gender:
Pin
Termination Method:
Solder Cup
Shell Size:
A
Number of Contacts:
15
Contact Plating:
Gold over Nickel
Operating Temperature:
-55 to 105 °C