6E17C025SAJ120 by amphenol communications solutions (acs)
Image is representational - see mfr. specs
6E17C025SAJ120
Amphenol Communications Solutions (ACS)
Conn D-Subminiature SKT 25 POS 1.38mm Solder RA Thru-Hole 25 Terminal 1 Port ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
6E17C025SAJ120 is a 25-position D-Sub socket connector designed for reliable PCB mounting applications. It features a boardlock mounting option with a .318 [8.08] footprint, tin-plated rectangular shell, and 30µ" [0.076 microns] gold engagement area contact plating for enhanced durability. The connector is rated for 5 Amp current with a maximum contact resistance of 15 milliohms and insulation resistance of 3000 megohms minimum. With a dielectric withstanding voltage of 1000 VAC rms and an operating temperature range of -55°C to +105°C, this RoHS compliant connector is suitable for demanding industrial and commercial electronic applications.
Search Keywords: 6E17C025SAJ120
Supplier:
Part No:
6E17C025SAJ120
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
BOX
Type:
D-Subminiature3530
Body Orientation:
Right Angle3506
Mounting:
Through Hole3516
Gender:
SKT3507
Termination Method:
Solder3529
Shell Size:
B3527
Number of Contacts:
25
Contact Plating:
Gold Over Nickel3509
Operating Temperature:
-55 to 105 °C