DILB16P-223TLF by amphenol communications solutions (fci)
Image is representational - see mfr. specs
DILB16P-223TLF
Amphenol Communications Solutions (FCI)
Conn DIP Socket SKT 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
DILB16P-223TLF is a 16-position dual-in-line socket connector designed for reliable electrical interconnection in electronic assemblies. The connector features phosphor bronze pins with low tin/lead plating over 50 µm nickel, housed in a UL 94V-O polyester insulator body. It delivers a maximum contact resistance of 20 milliohms, a dielectric withstanding voltage of 1000 V, and a current rating of 1 ampere maximum per contact. With a minimum contact force of 1.2 lbs (5.0 grams) and insulation resistance of 500 megohms minimum, this connector is suitable for applications requiring robust signal and power distribution in industrial control systems, telecommunications equipment, and consumer electronics.
Search Keywords: DILB16P223TLF
Supplier:
Part No:
DILB16P-223TLF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
9000
Package Type:
TUBE
Type:
DIP Socket
Body Orientation:
Straight
Mounting:
Through Hole
Gender:
SKT
Pitch:
2.54 mm
Number of Contacts:
16
Maximum Voltage Rating:
200 VAC
Maximum Current Rating:
1/Contact A
Operating Temperature:
-55 to 105 °C