SLPHPB50BSB2 by amphenol i/o
Image is representational - see mfr. specs
SLPHPB50BSB2
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 2.0 1500V DC Right Angle Plug - 8.0mm Contact Dia. - 200A - 50mm² Cable Size - 30° Keyway - Sealed - Cable Mount - Black. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SLPHPB50BSB2 from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 2.0 1500V DC right angle plug with 8.0mm contact diameter, 200A current rating and 50mm² cable size. This is sealed plug with 30° keyway and crimp termination. The SLPHPB50BSB2 has copper alloy contacts and black color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.