SLPHPC70BSB1 by amphenol i/o
Image is representational - see mfr. specs
SLPHPC70BSB1
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 2.0 1500V DC Right Angle Plug - 10.3mm Contact Dia. - 250A - 70mm² Cable Size - 20° Keyway - Sealed - Cable Mount - Black. ...
DESCRIPTION
The SLPHPC70BSB1 from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 2.0 1500V DC right angle plug with 10.3mm contact diameter, 250A current rating and 70mm² cable size. This is sealed plug with 20° keyway and crimp termination. The SLPHPC70BSB1 has copper alloy contacts and black color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.