SLPPA16BSB by amphenol i/o
Image is representational - see mfr. specs
SLPPA16BSB
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC Right Angle Plug - 5.7mm Contact Dia. - 100A - 16mm² Cable Size - No Keyway - Sealed - Cable Mount - Black. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SLPPA16BSB from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC right angle plug with 5.7mm contact diameter, 100A current rating and 16mm² cable size. This is sealed plug with no keyway and crimp termination. The SLPPA16BSB has copper alloy contacts and black color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.