SLPPC70BSB0 by amphenol i/o
Image is representational - see mfr. specs
SLPPC70BSB0
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC Right Angle Plug - 10.3mm Contact Dia. - 250A - 70mm² Cable Size - 90° Keyway - Sealed - Cable Mount - Black. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SLPPC70BSB0 from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC right angle plug with 10.3mm contact diameter, 250A current rating and 70mm² cable size. This is sealed plug with 90° keyway and crimp termination. The SLPPC70BSB0 has copper alloy contacts and black color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.