SLPPC85BSR0 by amphenol i/o
Image is representational - see mfr. specs
SLPPC85BSR0
Amphenol I/O
SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC Right Angle Plug - 10.3mm Contact Dia. - 300A - 85mm² Cable Size - 90° Keyway - Sealed - Cable Mount - Red. ...
DESCRIPTION
The SLPPC85BSR0 from Amphenol I/O is cable mount SurLok Plus® Gen 1.0 1000V DC right angle plug with 10.3mm contact diameter, 300A current rating and 85mm² cable size. This is sealed plug with 90° keyway and crimp termination. The SLPPC85BSR0 has copper alloy contacts and red color thermoplastic housing. Operating temperature range is from -40°C to 125°C.