PL18X-301-50-2-5 by amphenol tpi
Image is representational - see mfr. specs
PL18X-301-50-2-5
Amphenol TPI
The PL18X-301-50-2-5 is a single-position, straight high-voltage plug connector with an electrical interlock (HVIL) designed for 50mm² cables. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PL18X-301-50-2-5 is a PL300 G2 series single-position straight plug connector designed for high-voltage applications. This orange-keyed connector is rated for a power operating voltage of 1500 VDC and a current of 200A when used with a 50mm² cable. It features an integrated High Voltage Interlock (HVIL) system rated for 60 VDC and 5A. The connector operates reliably across a temperature range of -40°C to +125°C and provides 360° electromagnetic shielding. With a mated protection rating of IP6k9k and IP67, a latch system with CPA, and a mechanical life of at least 100 mating cycles, it is suitable for robust and secure connections in demanding environments.