Q8F3BXXSY12E by apem inc.
Image is representational - see mfr. specs
Q8F3BXXSY12E
APEM Inc.
Panel Mount LED Indicator - 8mm - Super Bright Yellow - 12VDC @ 20mA - Flush - Black Bezel - Wires - IP67 ...
DESCRIPTION
5mm colored diffused epoxy lens or 5 mm water clear super bright LEDs Prominent, recessed and flush bezel styles (2.8 x 0.8) solder lug/faston terminals, pins or (200 mm long) wire terminations (2.0 x 0.5) solder lug/faston terminals on tri-color versions. Operating & Storage Temperature Range: Rear plastic body: -30 °C to +65 °C ( –22 °F to +149 °F) Rear epoxy body: -40 °C to +85 °C ( –40 °F to +185 °F) Max Reverse Voltage: 5 V Viewing Angle: 30–100° (dependant on model) Life Expectancy: 100,000 hours Torque: 20 to 25 cNm Maximum panel thickness 7 mm
Search Keywords: Q8F3BXXSY12E
Part No:
Q8F3BXXSY12E
Dimension:
28.6 x 11.54 x 10 mm