LCM1500L-T-4 by artesyn / advanced energy
Image is representational - see mfr. specs
LCM1500L-T-4
Artesyn / Advanced Energy
AC-DC Power Supply - 1500W - 12VDC - Input: 90 to 264VAC - Terminal Block - Standby - 2.5 x 5.2 x 10 inches ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ARTESYN EMBEDDED TECHNOLOGIES LCM1500L-T-4 is a high-quality AC-DC power supply delivering 1500W of power at 12VDC output. With an input range of 90 to 264VAC and terminal block connections, this power supply is suitable for a wide range of industrial applications. Its compact design, measuring 2.5 x 5.2 x 10 inches, includes standby functionality for energy efficiency and reliability. Trust this power supply to deliver consistent and robust performance for your critical power needs.