AK500/16-RA-6-2 by assmann wsw components
Image is representational - see mfr. specs
AK500/16-RA-6-2
Assmann WSW Components
Cable Assembly AC Power 2m C13 3 POS F 16AWG ...
RoHS Compliant
BAG Packaging
Accessories
DESCRIPTION
AK500/16-RA-6-2 is a RoHS compliant SJT power cord cable assembly designed for general-purpose electrical connections. It features 3x16AWG (1.31mm²) conductors with a VW-1 flame rating, rated for 300V and 60°C operation. The cable has a black PVC jacket with an outer diameter of 8.3±0.2mm and average jacket thickness of 0.76mm, with individual wire colors of green (earth), black (line), and white (neutral). The copper conductor construction is 26/0.254±0.003mm, and the cable length is 2000±20mm. Electrical testing includes 100% open and short testing, with insulation resistance of 100MO minimum and voltage withstand of 500V DC for 1 minute. This cable assembly is suitable for power supply connections in various electronic equipment and appliances.