AR14-HZL-TT by assmann wsw components
Image is representational - see mfr. specs
AR14-HZL-TT
Assmann WSW Components
Conn IC Socket SKT 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: AR14HZLTT
Supplier:
Assmann WSW Components
Part No:
AR14-HZL-TT
COO:
CN
ECCN:
EAR99
7920
Type:
IC Socket
Body Orientation:
Straight
Mounting:
Through Hole
Gender:
SKT
Pitch:
2.54 mm
Number of Contacts:
14
Maximum Voltage Rating:
N/A
Maximum Current Rating:
3 A
Operating Temperature:
-55 to 125 °C