AWG28-9/G/300 by assmann wsw components
Image is representational - see mfr. specs
AWG28-9/G/300
Assmann WSW Components
The AWG28-9/G/300 is a 9-conductor, 28 AWG grey flat ribbon cable with a 1.27mm pitch, supplied in a 300ft roll. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The AWG28-9/G/300 is a 9-conductor flat ribbon cable designed for internal wiring and interconnections. It features 28 AWG stranded tinned copper conductors on a 1.27mm pitch and is supplied in a 300-foot roll. This cable has a voltage rating of 300V, a temperature rating of 105°C, and a maximum conductor resistance of 237 Ω/KM. As a RoHS compliant component with a VW-1 flame rating, it is suitable for use with standard insulation displacement connectors (IDCs) in a variety of electronic applications.
Search Keywords: AWG289G300
Supplier:
Assmann WSW Components
Part No:
AWG28-9/G/300
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2
Package Type:
REEL
Cable Pitch:
1.27 mm