AWHW-10G-0202-T by assmann wsw components
Image is representational - see mfr. specs
AWHW-10G-0202-T
Assmann WSW Components
Conn Shrouded Header (4 Sides) HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Top Entry Thru-Hole ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Assmann WSW Components part AWHW-10G-0202-T is a conn shrouded header with 4 sides. It features a 10-position design with a 2.54mm spacing and solder termination. The header is installed through the top entry of the circuit board using a thru-hole mounting method. This high-quality component offers reliable connections for various electronic applications.
Search Keywords: AWHW10G0202T
Supplier:
Assmann WSW Components
Part No:
AWHW-10G-0202-T
COO:
CN
ECCN:
EAR99
96
Package Type:
TRAY
Type:
Shrouded Header
Body Orientation:
Straight
Gender:
HDR
Mounting:
Through Hole
Pitch:
2.54 mm
Number of Contacts:
10
Maximum Voltage Rating:
N/A
Maximum Current Rating:
3 A
Termination Method:
Solder
Operating Temperature:
-40 to 105 °C