IFRM12P3701/S35L by baumer electric
Image is representational - see mfr. specs
IFRM12P3701/S35L
Baumer Electric
Inductive proximity switch - Flush mounting type – Sensing distance Sn 4 mm - Output indicator 3 port LED red - [10 - 30] VDC – 10 mA - Brass nickel plated - Cylindrical threaded - Dimension 12 mm - Housing length 50 mm – M12 connector - PNP -NC - PBT sen ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BAUMER ELECTRIC IFRM 12P3701/S35L is a flush inductive proximity switch. It has a sensing distance Sn of 4 mm, housing length of 50 mm and a M12 connector. This cylindrical brass nickel plated sensor has a voltage rating of 10 to 30 VDC and a current rating of 10 mA.