0602R0501-33 by bel power solutions
Image is representational - see mfr. specs
0602R0501-33
Bel Power Solutions
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Fuse Type Cartridge, Glass Current Rating (Amps) 500mA Voltage Rating - AC 250V Response Time Slow Blow Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" Mounting Type Holder Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A Melting I²t 4.43 Approvals CE, CSA, cULus Operating Temperature -55°C ~ 125°C Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm) DC Cold Resistance 1.4 Ohms