HB24-1.2-AG by bel power solutions
Image is representational - see mfr. specs
HB24-1.2-AG
Bel Power Solutions
AC/DC Power Supply - Single-OUT - 24V - 1.2A - Case B. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This HB24-1.2-AG AC to DC power supply from Bel Power Solutions safely converts alternating currents into direct currents that your electronic devices can make use of. It has a voltage of 24 V. This part's single output can handle a current up to 1.2 A. This part has a minimum operating temperature of 0 °C and a maximum of 70 °C.
Search Keywords: HB2412AG
Supplier:
Bel Power Solutions
Part No:
HB24-1.2-AG
COO:
IN
ECCN:
EAR99
30
DC Input Voltage:
N/A
AC Input Voltage:
87 to 110,104 to 132,191 to 242,209 to 264 V
Dimension:
123.7 x 101.6 x 53.34 mm