22AR200LFTR by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
22AR200LFTR
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 200 Ohm 20% 0.125W(1/8W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 1.93mm (3.2 X 3.51 X 2.21mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 22AR200LFTR is a resistor ceramic metal trimmer designed for precision adjustment of resistance in electronic circuits. It has a resistance of 200 Ohm with a tolerance of 20%. This trimmer has a power rating of 0.125W (1/8W) and features 1 electrical turn and 1 mechanical turn. Its compact size of 1.93mm X 3.2mm X 3.51mm makes it suitable for surface mount applications. The trimmer is packaged in tape and reel format with a J-Hook style, ensuring ease of use and compatibility with automated assembly processes.
Search Keywords: 22AR200LFTR
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
22AR200LFTR
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Reel
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
200 Ohm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.2 x 3.51 x 2.21 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C