22AR500LFTR by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
22AR500LFTR
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 20% 0.125W(1/8W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 1.93mm (3.2 X 3.51 X 2.21mm) J-Hook SMD T/R ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
22AR500LFTR is a 3 mm square sealed single-turn surface mount cermet trimming potentiometer with a 500 Ohm resistance value and J-hook (A-style) terminals. It features a power rating of 0.125 Watts at 70°C, an actual electrical travel of 220° nominal, and a resistance tolerance of ±20%. The potentiometer offers excellent environmental performance with an operating temperature range of -55°C to +125°C, a temperature coefficient of ±100 ppm/°C, and is sealed to withstand 85°C Fluorinert testing. This RoHS-compliant component is supplied in tape and reel packaging and is ideal for precision adjustment applications in compact surface mount designs.
Search Keywords: 22AR500LFTR
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
22AR500LFTR
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Reel
Mounting:
Surface Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
J-Hook
Power Rating:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
3.2 x 3.51 x 2.21 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C