64WR500LF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
64WR500LF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 4.19 X 7.88mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 64WR500LF is a precision Cermet Trimmer with a resistance of 500 Ohm and a tolerance of 10%. This high-quality trimmer is rated for 0.25W (1/4W) power and features 12 (Elec)Turn for precise adjustments. It is designed with a compact size of 1.78mm, making it suitable for various electronic applications. This trimmer is mounted using Pin Thru-Hole technology and is packaged in a convenient tube for easy storage and organization.
Search Keywords: 64WR500LF
Part No:
64WR500LF
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.35 x 4.19 x 7.88 mm
Operating Temperature:
-65 to 150 °C