68WR10KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
68WR10KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 20(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 6.22 X 11.05mm) Pin Thru-Hole Box ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 68WR10KLF is a reliable and high-quality Res Cermet Trimmer with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and features 20 electrical turns for precise adjustment. The trimmer measures 2.29mm in size and is designed with pin-thru-hole technology for easy installation on a circuit board. Enclosed in a compact and durable box, this trimmer is a perfect choice for various electronic applications.
Search Keywords: 68WR10KLF
Supplier:
BI Technologies/TT Electronics
Part No:
68WR10KLF
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Box
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
20(Elec) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 6.22 x 11.05 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C