93PR200LF
BI Technologies/TT ElectronicsRes Wirewound Trimmer 200 Ohm 5% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 5.97mm (11.43 X 5.97mm) Pin Thru-Hole Bag ...
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES 93PR200LF is a precision wirewound trimmer with a resistance of 200 Ohms and a tolerance of 5%. It has a power rating of 1W and is designed for precise electrical adjustments with 1 electrical turn and 1 mechanical turn. This trimmer has a compact size of 11.43 x 5.97mm and features pin through-hole mounting for easy installation. Ideal for applications requiring accurate adjustment of resistance values, the 93PR200LF comes in a convenient bag packaging for storage and handling.