1140-152K-RC by bourns
Image is representational - see mfr. specs
1140-152K-RC
Bourns
High Current RF Choke Bobbin Core 1.5mH 10% 1KHz Ferrite 2.9A 324mOhm DCR RDL
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 1140152KRC
Supplier:
Bourns
Part No:
1140-152K-RC
COO:
CN
ECCN:
EAR99
70
Package Type:
BULK
Inductance:
1.5 mH
Type:
High Current RF Choke
Impedance:
N/A
Lead Pitch:
28.96 mm
Tolerance:
10 %
Technology:
Bobbin Core
Maximum DC Resistance:
324 mOhm
Maximum DC Current:
2.9 A