3006W-1-253LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3006W-1-253LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 25K Ohm 10% 0.75W(3/4W) 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 5.08 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The 3006W-1-253LF is a multiturn cermet trimming potentiometer manufactured by Bourns, designed for precision resistance adjustment in industrial applications. This sealed rectangular unit features a 25 kO nominal resistance with ±10% tolerance, 15-turn adjustment capability, and a low profile of only 1/4" height for compact PC board mounting. The potentiometer operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a temperature coefficient of ±100 ppm/°C, and includes solderable pins with 100% tin plating for RoHS compliance. With a maximum torque of 5.0 oz-in., infinite resolution, and dielectric strength of 1,000 VAC at sea level, this component is ideal for calibration, tuning, and signal conditioning in instrumentation, data acquisition, and industrial control systems.
Search Keywords: 3006W1253LF
Part No:
3006W-1-253LF
Resistance Value:
25 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
20.57 x 5.08 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C